Lata 80.: kiedy wynaleziono druk 3D?

Pierwsze udokumentowane iteracje drukowania 3D sięgają wczesnych lat 80. w Japonii. W 1981 roku Hideo Kodama próbował znaleźć sposób na opracowanie systemu szybkiego prototypowania . Wymyślił podejście do produkcji warstwa po warstwie, używając światłoczułej żywicy, która została spolimeryzowana za pomocą światła UV. 

Chociaż Kodama nie był w stanie złożyć wniosku patentowego na tę technologię, najczęściej uważa się go za pierwszego wynalazcę tego systemu produkcyjnego, który jest wczesną wersją nowoczesnej maszyny SLA.

Kilka lat później na całym świecie trio francuskich badaczy również próbowało stworzyć maszynę do szybkiego prototypowania. Zamiast żywicy starali się stworzyć system utwardzania ciekłych monomerów w ciała stałe za pomocą lasera. 

Podobnie jak Kodama, nie byli w stanie złożyć wniosku patentowego na tę technologię, ale nadal przypisuje się im wymyślenie systemu.

W tym samym roku Charles Hull złożył pierwszy patent na stereolitografię (SLA). Amerykański producent mebli, który był sfrustrowany brakiem możliwości łatwego tworzenia małych niestandardowych części, Hull opracował system do tworzenia modeli 3D poprzez utwardzanie światłoczułej żywicy warstwa po warstwie. 

1986 złożył wniosek patentowy na tę technologię, aw 1988 założył firmę 3D Systems Corporation. Pierwsza komercyjna drukarka 3D SLA, SLA-1, została wydana przez jego firmę w 1988 roku. 

Ale SLA nie był jedynym procesem wytwarzania przyrostowego badanym w tym czasie. 

W 1988 roku Carl Deckard z University of Texas złożył patent na technologię selektywnego spiekania laserowego (SLS). Ten system stapia proszki zamiast cieczy za pomocą lasera.

Fused Deposition Modeling (FDM) został również opatentowany w tym samym czasie przez Scotta Crumpa. FDM, zwany również Fused Filament Fabrication , różni się od SLS i SLA tym, że zamiast światła, włókno jest bezpośrednio wytłaczane z rozgrzanej dyszy. Technologia FFF stała się najpopularniejszą formą drukowania 3D, którą widzimy dzisiaj.

Te trzy technologie nie są jedynymi rodzajami metod drukowania 3D, jakie istnieją. Ale to one są trzema, które służą jako elementy budulcowe, które położyłyby podwaliny pod rozwój technologii i zakłócenie przemysłu.

1990-2010: Wzrost 

W latach 90. wiele firm i startupów zaczęło pojawiać się i eksperymentować z różnymi technologiami wytwarzania przyrostowego. W 2006 roku wypuszczono pierwszą komercyjnie dostępną drukarkę SLS , zmieniając grę w zakresie tworzenia na żądanie produkcji części przemysłowych.

Narzędzia CAD stały się również bardziej dostępne w tym czasie, umożliwiając ludziom tworzenie modeli 3D na swoich komputerach. To jedno z najważniejszych narzędzi na wczesnych etapach tworzenia druku 3D.

W tym czasie maszyny bardzo różniły się od tych, których używamy teraz. Były trudne w użyciu, drogie, a wiele z ostatecznych wydruków wymagało dużo obróbki końcowej. Ale innowacje miały miejsce każdego dnia, a odkrycia, metody i praktyki były udoskonalane i wymyślane.

Następnie, w 2005 roku, Open Source zmieniło zasady drukowania 3D, dając ludziom większy dostęp do tej technologii. Dr Adrian Bowyer stworzył projekt RepRap , który był inicjatywą open source, aby stworzyć drukarkę 3D, która mogłaby zbudować kolejną drukarkę 3D, wraz z innymi drukowanymi obiektami 3D.

W 2008 roku wydrukowano pierwszą protezę nogi , dzięki czemu druk 3D znalazł się w centrum uwagi i został wprowadzony termin do milionów ludzi na całym świecie. 

Następnie, w 2009 roku, patenty FDM zgłoszone w latach 80. przeszły do ​​domeny publicznej , zmieniając historię druku 3D i otwierając drzwi dla innowacji. Ponieważ technologia była teraz bardziej dostępna dla nowych firm i konkurencji, ceny drukarek 3D zaczęły spadać, a druk 3D stawał się coraz bardziej dostępny.

źródło https://www.bcn3d.com/the-history-of-3d-printing-when-was-3d-printing-invented/

#druk3d #drukarka3D #Drukowanie3D #Drukowanie3DŚląsk #skanowanie3d #skaner3D #prototypowanie3D #prototypowanie

druk 3D, drukarka 3D, drukarnia3D, drukowanie 3D śląsk, bielsko-biała, katowice, skanowanie 3D, projektowanie 3D, prototypowanie, skaner3D, dorabianie elementów, inżynieria wsteczna,