W Internecie krąży wiele mitów dotyczących drukowania 3D. Niektóre są zwariowane niczym z kreskówek, takich jak The Jetsons — na przykład każdy dom wkrótce będzie miał drukarkę 3D. Inne mity krążą wokół pytań takich jak: „Czy koszty części drukowanych w 3D różnią się od części produkowanych tradycyjnie i czy mają podobną integralność strukturalną?”

Mit nr 1: Części drukowane w 3D są słabsze niż tradycyjnie produkowane komponenty

Ten podstawowy mit opiera się na specyficznym pojęciu dotyczącym modelowania osadzania stopionego (FDM). Ta technologia jest najbardziej znana w przestrzeni konsumenckiej i prawdą jest, że części drukowane w 3D są słabsze w jednym kierunku: osi Z. Jednak możliwe jest wyeliminowanie wielu słabości występujących na osi Z poprzez optymalizację geometrii projektu. 

Przemysłowe maszyny FDM różnią się nieco od tych, które można zobaczyć w domu

„A jeśli zaczniesz przyglądać się stereolitografii (SL) lub innym technologiom opartym na warstwach — takim jak spiekanie laserem proszkowym lub fuzja wielostrumieniowa (MJF) — mają one zwykle większą siłę kierunkową niż FDM. Mit ten został spotęgowany przez fakt, że FDM jest w sferze publicznej w porównaniu z profesjonalnymi maszynami ze zoptymalizowanymi procesami, które nie są tak dobrze znane”, mówi. W związku z tym, co należy zrobić, aby zapewnić najlepsze wyniki swoich projektów?

Oto trzy złote zasady:

  1. Pomyśl o celu swojej części i jej funkcji
    Do czego będziesz jej używać? Czy jest to część funkcjonalna czy bardziej estetyczna? To określi materiały, których możesz chcieć użyć.
  2. Zidentyfikuj, jakie siły będą działać na twoją stronę Zoptymalizuj swoją orientację, aby linie warstw nie były prostopadłe do sił rozciągających / ciągnących lub prostopadłe do sił ściskających / ściskających.
  3. Użyj odpowiedniego materiału, który będzie pasował do Twojego projektu
    Wielu hobbystów woli używać materiałów takich jak PLA lub ABS. Wybierz odpowiednią substancję — zobacz nasze materiały do ​​druku 3D.

Mit 2: Części drukowane w 3D są droższe

Formowanie wtryskowe to popularna technologia drukowania części w dużych ilościach — niezwykle przydatna przy produkcji w ilościach liczonych w tysiącach lub dziesiątkach tysięcy. Ale produkcja tak ogromnych ilości wymaga znacznych zasobów i inwestycji w oprzyrządowanie i produkcję. W przypadku produkcji na mniejszą skalę lub ograniczonych serii części druk 3D jest idealnym — i opłacalnym — rozwiązaniem.

„Płacisz tylko za drukarkę 3D, a nie za wszystkie narzędzia zwykle związane z formowaniem wtryskowym. A dzięki szerokiemu wyborowi materiałów nie musisz nawet inwestować w sprzęt! Wystarczy wziąć pod uwagę koszt materiałów i opłatę serwisową.

„Druk 3D to naprawdę fajny sposób na wytwarzanie części zbliżonych do formowania wtryskowego, pod względem mechanicznym i wizualnym, bez konieczności płacenia za specjalistyczny sprzęt. Jest to idealne rozwiązanie dla mniejszych firm lub osób, które chcą drukować ograniczone części lub modele. Druk 3D zmniejsza ryzyko, zwłaszcza, że ​​unikasz inwestowania w kosztowne oprzyrządowanie. I, jak wspomniałem wcześniej, możesz również zmienić geometrię swoich projektów, aby stworzyć coś, czego nie można odtworzyć podczas formowania wtryskowego”.

Mit 3: Wkrótce w każdym domu będzie drukarka 3D

Wreszcie wspaniałym pomysłem zakorzenionym w kulturze popularnej jest to, że każdy dom będzie miał drukarkę 3D. Istnieje potencjał, ale niestety opinia publiczna nie jest w tej chwili gotowa do pełnego wykorzystania tej technologii.

Nie oczekuj w najbliższym czasie drukarek 3D w większości gospodarstw domowych

„Każdy dom mógłby mieć drukarkę 3D, ale to nie jest zbyt realistyczne. Wiele osób nie wie, jak projektować obiekty 3D. A przy obecnym tempie, zdobycie wiedzy niezbędnej do efektywnego korzystania z drukarki 3D zajmie ogółowi społeczeństwa trochę czasu. Chociaż zainteresowanie generalnie rośnie, a wiedza opinii publicznej stale się poprawia, nie widzę, żeby miało to nastąpić w najbliższym czasie”

W związku z tym jest mało prawdopodobne, że w przeciętnym gospodarstwie domowym zobaczymy drukarkę 3D ciasno umieszczoną obok drukarek stacjonarnych lub laptopów. Mimo to istnieje potencjał do przyjęcia w przyszłości — o ile drukowanie 3D pozostanie w głównym nurcie dyskusji.