Tworzywa sztuczne stały się nieodzowne w dzisiejszym świecie. Nieważne, gdzie spojrzymy, wszędzie nam towarzyszysz. Wykorzystujemy je jako materiał opakowaniowy, odzieżowy, w samochodach, w urządzeniach technicznych i wielu innych.

Ze względu na wysoką elastyczność i odporność na wpływy środowiska tworzywa sztuczne są stosowane we wszystkich dziedzinach życia.

Tworzywa sztuczne w postaci stałej lub płynnej odgrywają ważną rolę jako materiał, zwłaszcza w druku 3D .

Asortyment materiałów z roku na rok powiększa się, co skutkuje również szybkim rozwojem obszarów zastosowań druku 3D.  

Mimo, a może właśnie ze względu na dobrą trwałość, tworzywa sztuczne stanowią niestety również poważny problem dla środowiska.

Musimy jednak mieć świadomość, że dzięki plastikowi ludzie osiągnęli również obecny standard życia. Lodówki, komputery, samoloty, telefony komórkowe…….

Lista mogłaby być kontynuowana w nieskończoność.

Druk 3D daje nam niesamowitą możliwość zaoszczędzenia dużych ilości plastiku. Czy to za pomocą optymalizacji konstrukcji komponentów, czy też faktu, że tylko taka ilość, jaka jest faktycznie wymagana, musi być produkowana ekonomicznie.

Aby świadomie i przede wszystkim rozsądnie korzystać z tych zasobów, musimy najpierw wiedzieć, czym właściwie są tworzywa sztuczne i jak są wytwarzane.

Czym są tworzywa sztuczne?

Plastik to termin używany do opisania materiałów, które w większości składają się z gigantycznych cząsteczek. Oznacza to, że tworzywa sztuczne są polimerami i składają się z powtarzających się jednostek podstawowych zwanych monomerami.

Polimer może być pochodzenia naturalnego, półsyntetyczny i syntetyczny.

Większość z tych, które znamy i używamy, jest półsyntetycznych lub syntetycznych.

Wytwarzane są z naturalnych surowców, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, celuloza i sól.

Istnieją trzy różne procesy syntezy tworzyw sztucznych z tych naturalnych materiałów. Polimeryzacja , polikondensacja i poliaddycja .